poniedziałek, 17 czerwca 2013

Rodzina RPG-7

Dzisiaj pomówimy o RPG 7 i jego klonach. RPG czyli Ruchnoy Protivotankovyy Granatomyot ( Ręczny Przeciwpancerny Granatnik) został opracowany na początku lat 60 jako następca RPG 2 który nie był w stanie spenetrować pancerzy nowych czołgów. Jest to konstrukcja prosta, niezawodna i efektywna dzięki czemu stała się, podobnie jak AK i SWD, wielkim sukcesem eksportowym oraz doczekała się licznych kopii.

Cechą charakterystyczną RPG 7 jest pocisk z nadkalibrową głowicą – część która wystaje z lufy ma średnicę znacznie większą od jej kalibru. Przy strzale, RPG 7 działa jak działo bezodrzutowe – część gazów prochowych jest wyrzucana z tyłu broni (dlatego lepiej nie stać do 5 metrów za strzelcem i nie strzelać z zamkniętych pomieszczeń ) dzięki czemu broń prawie nie posiada odrzutu. Wadą tego rozwiązania jest to że zdradza pozycję strzelca oraz może poparzyć osobę która będzie na tyle głupia żeby stanąć za strzelcem. Po opuszczeniu przez pocisk lufy w bezpiecznej odległości od strzelca następuje rozłożenie stabilizatorów brzechwowych i odpalenie silnika rakietowego który dodatkowo nadaje prędkość pociskowi zwiększając tym samym jego zasięg i celność.

Wszystkie warianty RPG 7 posiadają zasięg z tabeli karabiny. Załadowanie pocisku zajmuje 1 turę. Po załadowaniu pocisku strzelec musi ręcznie napiąć kurek broni (1 segment) żeby przygotować ją do strzału.

Niezawodność: wyrzutnia nie zacina się (rzut na zacięcie 20), ale przy strzale musisz jeszcze rzucić dodatkowo kostką za rakietę. Jeśli wypadnie 20 silnik rakietowy się nie aktywował i pocisk wytraci prędkość po przeleceniu  niecałych 100m (po czym po 9 sekundach powinien ulec autodestrukcji)
O dostępnych pociskach będzie na końcu.

RPG 7 –Rosyjska konstrukcja. Najbardziej podstawowa wersja ważąca ponad 6 kilo. Prosta solidna, niezawodna. Charakteryzuje się dwoma chwytami pistoletowymi, drewnianą osłoną termiczną i możliwością podpięcia celownika PGO-7

Wymagana budowa – 13
Dostępność – 15%

RPG-7D – wersja przeznaczona dla skoczków powietrznodesantowych w odróżnieniu od wersji podstawowej posiada możliwość podzielenia na dwie części (złożenie zajmuje dwie tury)
Wymagana budowa – 13
Dostępność – 10%

Type 69 w 1969 doszło do starcia między Chinami a ZSRR (i skończyła się przyjaźń między dwoma największymi mocarstwami komunistycznymi) w rezultacie którego okazało się że chiny nie posiadają indywidualnej broni p-panc która byłaby zdolna do zwalczania najnowszych czołgów. Zdecydowano się zastosować inżynierię wsteczną i opracować własną wersję rosyjskiego granatnika.

Cechy charakterystyczne: pojedynczy chwyt pistoletowy, brązowa plastikowa osłona termiczna z podłużnymi przetłoczeniami i wygodny chwyt transportowy. Jest nieznacznie lżejsza od RPG-7 W stanach tę wersje spotyka się częściej od oryginału.

Wymagana budowa – 13
Dostępność – 20%

Na początku 2000r. amerykańska firma postanowiła spróbować szczęścia i opracowała własna wersję RPG-7 licząc na to że zainteresują nią rynki pragnące się uniezależnić od Rosji i Chin, ale posiadające spore zapasy „wschodniej” broni i amunicji. Przy okazji postanowili zmodernizować konstrukcje dodając do niej ponad metr szyn picatinny umożliwiających podpięcie kolby od M-4, latarek, celownika kolimatorowego, dodatkowych uchwytów i wszelkiego taktycznego szpeju jakiego można zapragnąć. Do tego rozpoczęli też pracę nad własną amunicją. Ponoć Posterunkowi udało się zabezpieczyć fabrykę parę lat temu ale nie wiem czy udało im się wznowić produkcję.

Airtronic RPG-7
Cechy charakterystyczne – szyny picanntiny z czterech stron, brak okładziny termicznej
Wymagana budowa – 13
Dostępność – 20%

Airtronic Mk.777
Po zebraniu doświadczeń w produkowaniu własnej wersji RPG 7 firma Airtronic postanowiła opracować nowy produkt. Zamiast litej stalowej lufy opracowano kompozytową lufę z wkładką stalową dzięki czemu udało się zredukować wagę całej konstrukcji do 3,5 kg! Niestety konstrukcja ta ma mniejszą wytrzymałość i żywotność od w pełni stalowej (skutki zacięć o 1 w dół)

Wymagana budowa - 10
Dostępność – 10%


Amunicja do RPG 7 składa się z głowicy z silnikiem rakietowym, stabilizatorów brzechwowych oraz ładunku miotającego. Ładunek miotający jest osobną częścią, którą zazwyczaj nosi się odczepioną. Pozwala to skrócić pocisk o kilkanaście centymetrów ( podłączenie ładunku miotającego do pocisku to 3 segmenty)

Ładunek miotający - dostępność 20%, 5 gambli

Kumulacyjna – Standardowy pocisk w zależności od wariantu penetruje 300-500mm stali pancernej dostępność 20% cena 60 gambli

Kumulacyjna Tandemowa – zawierająca dwa ładunki kumulacyjne jeden za drugim. Potrafi spenetrować za jednym trafieniem pancerz reaktywny – dostępność 5% cena 100 gambli

Odłamkowa – obrażenia jak granat obronny
dostępność 5% cena 50 gambli

Osprzęt:
Celownik PGO-7 - specjalny peryskopowy celownik optyczny z prostym dalmierzem i siatką celowniczą wyskalowaną z myślą o balistyce pocisków do RPG-7. Używa standardowej rosyjskiej szyny pod optykę (mocowanej z boku broni) dzięki czemu można go zastosować także do karabinków AK.
Dostępność 30% ( tak, większa niż broni do której pasuje. Ze względu na przepisy łatwiej było sprowadzić celownik niż granatnik przeciwpancerny) cena 40 gambli

Torby/plecaki na rakiety ( zazwyczaj na 2 lub 3 ) posiadają osobne kieszenie na rakiety i ładunki miotające.
Dostępność 25% cena 5-15 gambli

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza