poniedziałek, 17 czerwca 2013

IMI Jericho - "Baby Eagle" - v.941 i v.945

Widzisz to maleństwo? Łudząco podobne do Desert Eagle'a, prawda? Cóż, zrobione przez tą samą firmę - Israel Military Industries. Jericho ma dość ciekawą historię. Wywodzi się od czechosłowackiego CZ-75, a jego prototyp był budowany na włoskich częściach. Dopiero jak się okazało, że konstrukcja jest dobra, IMI zaczęło produkować go u siebie. Ale co wyróżnia ten pistolet wśród innych? Przede wszystkim wszechstronność. Jericho był przygotowywany pod kilka typów amunicji - 9mm Parabellum, 9mm IMI, .40 S&W, .41 AE i .45 ACP.
Jego podstawowa wersja, czyli 941, była kompatybilna z 9mm Parabellum oraz .41 AE, które jednak zostało szybko wyparte przez .40 S&W. Przez "kompatybilna" mam na myśli fakt, że aby przestawić się na inną amunicję trzeba było tylko wymienić lufę i sprężynę zamka. Magazynek był przystosowany do trzech rodzajów amunicji. Mówię trzech, bo IMI bardzo szybko po wyjściu .40 S&W wdrożyła go do projektu Jericho. A polegało to tylko na dodaniu nowej lufy i zamka do kompletu.
Wersja compact, czyli 945, korzystała z amunicji 9mm IMI - troszkę mocniejszej kuzynki 9mm Parabellum - oraz .45 ACP. I znów, by przestawić się na inną amunicję trzeba było tylko wymienić lufę i sprężynę.
Magazynki były naprawdę genialnie zaprojektowane. Magazynek od 941 mógł pomieścić 16 pestek 9mm, albo 12 pestek kalibru .41 AE lub .40 S&W. Z kolei magazynek 945 mógł pomieścić 16 pocisków 9mm IMI lub 10 .45 ACP. Jak to możliwe? IMI zastosowało dość nowatorskie (jak na swoje czasy) podejście do układania pocisków w magazynku. Mniejsze pestki były układane zygzakiem, dzięki czemu komora była szersza. Większe pestki układały się normalnie, jedna na drugiej.
Dlaczego jednak "Baby Eagle"? Desert Eagle znalazł swoją niszę w dwóch miejscach - jako broń do przestrzeliwania silników z bliska (i tak nie był popularny) oraz jako broń filmowa i występująca w grach komputerowych. Dziś znaleźliśmy dla niego inne zastosowania, ale nie o tym chciałem gadać. Właśnie przez tą popkulturową popularność Deserta, IMI zdecydowało się wyprodukować coś, co było bardziej przystępne dla ludzi. W USA reklamowano Jericho jako "Małego Orzełka", co przyczyniło się do wzrostu jego popularności. Tak po prawdzie, to było więcej posiadaczy Jericho, niż DE. Jego podobieństwo do starszego brata często myliło nieobeznanych z bronią idiotów. Cóż, teraz też się tak zdarza.Obrażenia: Lekkie (niezależnie od stosowanej amunicji)
Punkty Przebicia: 1/1/1/1/2
Nabój: 9mm Prabellum/9mm IMI/.41 AE/.40 S&W/.45 ACP
Magazynek: 16/16/12/12/10
Reguły Specjalne: Dobra Amunicja, Poręczny, Celny -10% (tylko amunicja 9mm), Uniwersalny (możliwość konwersji na inną amunicję), Podobieństwo

PS: umówmy się, że wszystkie pistolety dużego kalibru (.44 Magnum, .50 AE i podobne) mają cechę Armata - czyli dodają przeciwnikowi +20% utrudnienia do Problematycznego testu Morale podczas fazy "Najpierw spójrz mi w oczy".

Podobieństwo działa na takiej zasadzie, że jeśli nasz przeciwnik nie ma ani jednego punktu w Rusznikarstwie lub Pistoletach, to dostaje taką samą karę do "Najpierw spójrz mi w oczy" jak przy cesze Armata. Cóż, są dwa rodzaje ludzi. Ci co się znają i ci, którzy drżą ze strachu.

Wymiana lufy i sprężyny zamka podczas walki zajmuje co najmniej 2 tury - ten czas może się wydłużyć jeśli słabo zdamy otwarty Bardzo Trudny test Rusznikarstwa. Za każdy punkt poniżej 1 PS dodajemy kolejny segment do czasu wymiany. Czyli zdanie "na styk" (0 PS) to już 7 segmentów wymiany. Potem trzeba jeszcze wymienić magazynek na ten z inną amunicją.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza