sobota, 2 kwietnia 2011

Princeton
Malutkie miasteczko niedaleko wybrzeża. Z pozoru nic szczególnego. Jednak tak naprawdę jest to jeden wielki uniwersytet i okalający go kampus.
Tak! Witamy w Princeton, najważniejszym ośrodku badawczym powojennych Stanów! Uniwersytety w Nowym Jorku i w Chicago zostały zniszczone, a to co odbudowano jest tylko cieniem dawnej świetności. Stanford zajął się destylacją dragów dla Vegas. A my nadal kształcimy najlepszych naukowców! Czarno-pomarańczowe uniformy są naszym znakiem rozpoznawczym. Jeżeli spotkasz kogoś tak ubranego – wiesz, że masz przed sobą jednego z najlepszych speców. Szukasz chemików, którzy zrobią Ci tonę leków albo dragów? Daj nam tydzień. Nie masz pojęcia, co zrobić po ataku jadowitego węża? Wpadaj do nas. Chcesz się nauczyć czegoś? Zapraszamy!

Historia Uniwersytetu
Gdy spadły bomby, Princeton, dostał mocną dawkę promieniowania. Wybuch atomówki nad Trenton, wybuch elektrowni w Salem... Chmurę popromienną jednak szybko zwiało w stronę morza, a ogólne skażenie było niewielkie. Większość budynków pozostała nienaruszona, jednak ataki gangerów poczyniły masę szkód, w tym zburzenie Katedry Uniwersyteckiej. Wtedy też Alan Stuart Blinder, 80letni profesor ekonomii z Princeton, stanął na czele grupy odbudowującej Uniwersytet. Zebrał innych profesorów oraz studentów i rozpoczęli prace. Po blisko 10 latach doprowadzili kompleks do dzisiejszego stanu. W międzyczasie profesor Ślepiec umarł, a władzę przejęło kolegium uniwersyteckie. Gdy prace się zakończyły, zaczęli zjeżdżać tu wykładowcy z całego kontynentu, ciągnięci renomą Princeton i dobrymi zarobkami... Nie było ich wielu, ale dla odbudowania podstawowego wykształcenia – wystarczająco.
Pierwsze lata istnienia uniwersytetu skupiały się głównie na przekonaniu Prezydenta Collinsa do wysłania armii do ochrony kompleksu. Nastąpiła transakcja wiązana – NY daje żołnierzy, a Princeton dostarcza specjalistów i gamble. Umowa prosta, przyjemna dla obu stron...
I tak trwamy. Dlatego jeżeli chcesz się uczyć na uczelni z przedwojenną tradycją – płać i wchodź.

Studenci
Chciałbyś zostać naszym studentem? Nie jest to trudne. Są dwie drogi. Pierwsza z nich to być dzieckiem któregoś z profesorów... Tak, wiemy, że większość ludzi jest bezpłodna. Dlatego dla Ciebie została druga możliwość: wpłacić 300 gambli za nauki. Wybierasz sobie kierunek, a jeden z profesorów zajmuje się twoją edukacją. Drogo? Ale za to się czegoś uczysz!


Pakiety Wiedzy Ogólnej
(każdy kosztuje 5 punktów umiejętności przy tworzeniu postaci)
Inżynier: Matematyka, Fizyka, Ekonomia, Protetyka
Przyrodnik: Biologia, Chemia, Chirurgia,
Socjolog: Historia, Geografia, Języki
Humanista: Literatura, Psychologia, Filozofia

Umiejętności Wiedzy Ogólnej (działanie jako oddzielna umiejętność i umiejętności, które wspomaga):
Matematyka – umiejętność ta pozwala na dokładne liczenie gambli, szacowanie na jak długi czas starczy jedzenia lub wody, liczenie naboi w magazynku, itp.
Umiejętności, które wspomaga: brak

Fizyka – umiejętność, która pozwoli Ci na obliczanie trajektorii lotu pocisku artyleryjskiego, ułatwi zrozumienie sposobu działania maszyny, itp.
Umiejętności, które wspomaga: Mechanika, Elektronika, Wyrzutnie, Łuk, Kusza, Karabiny(przy strzałach snajperskich)

Ekonomia – ludzie z Princeton mający tą umiejętność są genialnymi handlarzami. Potrafią na oko ocenić wartość towaru, pozwala na osiąganie niższych cen u handlarzy, daje wiedzę o stawkach handlowych w Stanach
Umiejętności, które wspomaga: Znajomość terenu(handel), Pakiet Negocjacje (handel),

Protetyka – umiejętność służąca do instalowania cybernetycznych wszczepów i ich naprawy.
Umiejętności, które wspomaga: Mechanika, Elektronika (tylko testy wszczepiania cybernetyki)

Biologia – nie ufaj żadnemu medykowi bez tej umiejętności! Pozwala na rozpoznawanie roślin i zwierząt, odpowiada za wiedzę o chorobach i funkcjach życiowych organizmów
Umiejętności, które wspomaga: Pakiet Medycyny, Znajomość terenu(rośliny i zwierzęta),

Chemia – podstawowa umiejętność dla wszelkich chemików i ludzi grzebiących w mutantach. Pozwala na określanie rodzaju i/lub składu danej substancji, tworzenie leków i narkotyków, rozpoznawanie i tworzenie materiałów wybuchowych...
Umiejętności, które wspomaga: Materiały wybuchowe

Chirurgia – dodatkowa umiejętność do pakietu Medycyny, używana podczas akcji poważniejszych niż opatrzenie rany i założenie opaski uciskowej. Wszelkie amputacje (i przyszywanie tego, co odcięte), wyjmowanie pocisków lub odłamków granatu z ciała... Oraz razem z Protetyką odpowiada za przyczepianie cybernetyki.
Umiejętności, które wspomaga: Mechanika i Elektronika (przy testach wszczepiania cybernetyki), Pakiet Medycyny (bez Leczenia Chorób)

Historia – odpowiada za wiedzę o czasach przed wojną, a jeżeli jesteś prymusem, to nawet z XX wieku! Pozwala na używanie manewrów taktycznych dawnych generałów, wygłaszanie mów godnych zapomnianych prezydentów...
Umiejętności, które wspomaga: Zdolności przywódcze (manewry), Negocjacje (mowy)

Geografia – czyli: gdzie jest to cholerne Vegas i dlaczego Hegemońce są takie opalone? Umiejętność ta da ci możliwość poruszania się po Stanach na pamięć, bez mapy. Wiesz, gdzie przed wojną były największe ośrodki przemysłowe. O każdym z większych miast umiesz coś powiedzieć. Zdajesz sobie sprawę z długości dnia i nocy, umiesz określać swoje położenie na podstawie obserwacji nieba... Chcesz być dobrym przewodnikiem? Ucz się!
Umiejętności, które wspomaga: Znajomość terenu, Wyczucie kierunku

Języki – do czego Ci ta umiejętność? Pójdź do San Francisco. Tam już Cię żółte dzieci słońca wyszkolą...
Umiejętności, które wspomaga: brak. Co najwyżej jej brak utrudnia kontakty z mniejszościami...

Literatura – ok. Ta umiejętność to miód dla fanatyków. Nigdy nie wiesz, do czego może się przydać wiedza z książek.
Umiejętności, które wspomaga: praktycznie wszystkie niebojowe. Zależnie od znanych bohaterowi pozycji...

Psychologia – dobry (a raczej zły) psycholog potrafi zmanipulować każdego. Mało kto wie, ile da się wyczytać z jego postawy, tembru głosu, sposobu mówienia...
Umiejętności, które wspomaga: Postrzeganie emocji, pakiet Negocjacji, Blef... w skrajnych przypadkach nawet Odporność na ból.

Filozofia – być obiadem mutka, albo być obiadem ludożercy... Oto jest pytanie! Posiadanie tej umiejętności warunkuje lepsze kontakty z wszelkimi sektami, kultami itp. Po prostu: jeżeli wydałeś punkty na tą umiejętność, to i tak masz zdrowo nasrane we łbie. Dlatego znajdziecie wspólny język.
Umiejętności, które wspomaga: Negocjacje(sekty). A może istnieje jeszcze jakaś inna umiejętność, której istnienie warunkowałoby wspomaganie przez tą umiejętność?Pochodzenie: Uniwersytet Princeton (+1 do Sprytu)
A więc rodzice wysłali Cię do nas? I masz się u nas uczyć? To pewnie masz bogatych starych. Tutaj każdy jest albo z bogatej rodziny, albo ma w sobie krew któregoś z wykładowców. Dlatego się ucz, bo ludzie stąd będą tworzyć elity nowego społeczeństwa OSA (Odbudowanych Stanów Ameryki). Przynajmniej tak twierdzi kolegium.

Prymus
No brawo... Ukończyłeś Princeton z wyróżnieniem. Przed tobą otwarty świat. Rób, co chcesz, ale moim zdaniem gówno sobie poradzisz w tym świecie.
Wybierasz sobie jeden pakiet Wiedzy Ogólnej. Otrzymujesz go od razu na poziomie 4. Jeżeli dodatkowo wybierzesz Wykształcenie z Profesji Spec -> ten pakiet skacze do 5.

Pojętny
No i fajnie. Opuszczasz Princeton. Co się tak szczerzysz? Nie jesteś jedyny... Pieprzysz! W 3 miesiące nauczyłeś się wszystkiego, co chciałeś? Pewnie mało chciałeś...
Na początek nie dostajesz żadnych bonusów. Jednak później wszystkie umiejętności Technika (nawet jeśli nie wybrałeś tej specjalizacji) są tańsze o 40%. Z Technikiem to jest 60%! Zaiste... Szybko się uczysz...

Włazidupiec
Kumple mówią na Ciebie różnie... Lizus, włazidupa, wkrętak... Po prostu nikt nie umie tak się wkupiać w łaski ludzi, jak ty... Szkoła nie zawsze uczy dobrych rzeczy...
Zawsze, kiedy się podlizujesz, możesz zwiększyć swój Charakter o 2. Dodatkowo wybierz sobie jeden podpakiet Wiedzy Ogólnej. Masz go na 1 od początku. Coś tam musiałeś umieć, żeby się podlizywać.

Kasiasty
Znasz to uczucie, gdy wszyscy się do Ciebie przymilają bo masz kasę? Całą budę się broniłeś przed hienami. Ale umiesz więcej.
Podczas tworzenia postaci, otrzymujesz dodatkowe 150 gambli do rozdzielenia między umiejętności ze specjalizacji Technika i Spryt. Zgodnie z cennikiem, czyli kupujesz 1 punkt Sprytu za 50 gambli, a jeden punkt umiejętności za 20 gambli. Jeszcze jedno. Dla Ciebie początkowe ograniczenie wykupowanego Sprytu to 16. Niewykorzystane gamble przepadają (nie mogą zostać przeniesione do dalszych kroków).

2 komentarze:

  1. Niezły tekst. Fajna i sensowna umowa z NY. Już widać jakieś scenariusze na przygodę. Mechanicznie? Pojętny jest jakoś genialnie pojętny! Procentowe bonusy są wg mnie za duże. Lepiej 20% i 50%. Kasiasty brzmi nieźle, ale dobrym pomysłem mogłoby być dorzucenie jakiegoś UberEquipmentu. :) Dobra robota.

    OdpowiedzUsuń
  2. Co do pojętnego: jeżeli już to 30% i 50%, bo wybranie Technika gwarantuje Ci gratisowe 20% obniżki cen w PD :) ale dobry pomysł, pewnie zmienię.

    Kasiasty.... Zmienię :)

    OdpowiedzUsuń